C0402C821J5GAC7867
Mfr.Part #
C0402C821J5GAC7867
Description
CAP CER 820PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Depth Tolerance (mm) :
±0.05
Length Tolerance (mm) :
±0.05
Mounting :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage :
50VDC
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
1
Dielectric :
C0G
Product Depth (mm) :
0.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Termination Style :
Pad
Dissipation Factor (%) :
0.1
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Capacitance Value :
820pF
Product Height (mm) :
0.5
Construction :
Flat
Package / Case :
Tolerance :
5%
Packaging :
Tape and Reel
Special Feature :
Extremely Low ESR and ESL|High Ripple Current|High Thermal Stability
Microwave Application :
No
Case Style :
Ceramic Chip
ECCN (US) :
EAR99
HTS :
Height Tolerance (mm) :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402C821J5GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:0402, C0402C821J5GAC7867 pinout, C0402C821J5GAC7867 datasheet PDF, C0402C821J5GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402C821J5GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402C821J5GAC7867
Ceramic Capacitor 5% 0402