C0402C820G3GAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C820G3GAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 82PF 25V NP0 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
82pF
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Surface Mount
Length :
1mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Height :
500μm
Tolerance :
2%
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Dielectric :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
KEMET C0402C820G3GAC7867
82pF Ceramic Capacitor 2% 0402
C0402C820G3GAC7867 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
C0402C820G3GAC7867 Features
with the voltage - Rated DC of 25V