C0402C751K5JAC7867
Mfr.Part #
C0402C751K5JAC7867
Description
CAP CER 750PF 50V U2J 0402
Capacitance :
750pF
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
550μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
558.8μm
Series :
SMD Comm U2J
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
KEMET C0402C751K5JAC7867
SMD Comm U2J 750pF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)