C0402C751K3JAC7867
Mfr.Part #
C0402C751K3JAC7867
Description
CAP CER 750PF 25V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Capacitance :
750pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
U2J
Material :
Ceramic
Series :
SMD Comm U2J
Height :
550μm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
KEMET C0402C751K3JAC7867
SMD Comm U2J 750pF 25V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)