C0402C751J4JAC7867
Mfr.Part #
C0402C751J4JAC7867
Description
CAP CER 750PF 16V U2J 0402
Factory Lead Time :
52 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
750pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Pins :
2
Series :
SMD Comm U2J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V
Thickness :
558.8μm
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Height :
550μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C0402C751J4JAC7867
SMD Comm U2J 750pF 16V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)