C0402C682J8RAC7867
Mfr.Part #
C0402C682J8RAC7867
Description
CAP CER 6800PF 10V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Dielectric Material :
Ceramic
Contact Plating :
Tin
Dielectric :
X7R
Height :
500μm
Capacitance :
6.8nF
Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1mm
KEMET C0402C682J8RAC7867
6.8nF Ceramic Capacitor 5% 0402