C0402C680K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0402C680K5RACAUTO
Description
CAP CER 68PF 50V X7R 0402
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Capacitance :
68pF
Length :
1mm
Negative Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Positive Tolerance :
10%
Published :
Multilayer :
yes
Height :
550μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
KEMET C0402C680K5RACAUTO
68pF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0402