C0402C561J8JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C561J8JACAUTO
Description
CAP CER 560PF 10V U2J 0402
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
52 Weeks
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto U2J
Capacitance :
560pF
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material :
Tape and Reel (TR)
Height :
550μm
KEMET C0402C561J8JACAUTO
SMD Auto U2J 560pF 10V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)