C0402C560M5HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C560M5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402 56PF 50V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Feature :
Low ESL, High Temperature
Height :
550μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
56pF
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0402C560M5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 56pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)