C0402C511M4JAC7867
Mfr.Part #
C0402C511M4JAC7867
Description
CAP CER 510PF 16V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Number of Pins :
2
Height :
550μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
510pF
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Series :
SMD Comm U2J
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Temperature Coefficient :
U2J
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
KEMET C0402C511M4JAC7867
SMD Comm U2J 510pF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)