C0402C511J8HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C511J8HACAUTO
Description
CAP CER 0402 510PF 10V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
550μm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
Automotive
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance :
510pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0402C511J8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 510pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)