C0402C511G8HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C511G8HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402 510PF 10V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
510pF
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0402C511G8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 510pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)