C0402C472M4RAC7867
Mfr.Part #
C0402C472M4RAC7867
Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
Length :
1mm
Depth :
500μm
Height :
500μm
Package / Case :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
4.7nF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
125°C
KEMET C0402C472M4RAC7867
4.7nF Ceramic Capacitor 20% 0402