C0402C471M5JAC7867
Mfr.Part #
C0402C471M5JAC7867
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 50V U2J 0402
Capacitance :
470pF
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness :
558.8μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
550μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50V
Series :
SMD Comm U2J
Number of Pins :
2
KEMET C0402C471M5JAC7867
SMD Comm U2J 470pF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)