C0402C471G8JACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C471G8JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 10V U2J 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
470pF
Number of Pins :
2
Temperature Coefficient :
U2J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
10V
Height :
550μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Series :
SMD Auto U2J
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0402C471G8JACAUTO
SMD Auto U2J 470pF 10V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)