C0402C431G5GAC7867
Mfr.Part #
C0402C431G5GAC7867
Description
CAP CER 430PF 50V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Depth :
500μm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
C0G
Length :
1mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
2%
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
430pF
KEMET C0402C431G5GAC7867
430pF Ceramic Capacitor 2% 0402
C0402C431G5GAC7867 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
C0402C431G5GAC7867 Features
with the voltage - Rated DC of 50V