C0402C430F8GAL7867
Mfr.Part #
C0402C430F8GAL7867
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 43PF 10V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
43 pF
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.022" (0.55mm)
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Height - Seated (Max) :
Applications :
High Reliability
Features :
Low ESL
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status :
Active
Base Product Number :
C0402C
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
KEMET C0402C430F8GAL7867
SMD Comm C0G SnPb 43 pF 10V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C0402C430F8GAL7867 Overview
Programs on this device are of 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
C0402C430F8GAL7867 Features
a size/dimension of 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)