C0402C391K4JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C391K4JACAUTO
Description
CAP CER 390PF 16V U2J 0402
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
U2J
Series :
SMD Auto U2J
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Material :
Ceramic
Capacitance :
390pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
550μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
16V
KEMET C0402C391K4JACAUTO
SMD Auto U2J 390pF 16V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)