C0402C391J4RAC7867
Mfr.Part #
C0402C391J4RAC7867
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 16V X7R 0402
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Series :
SMD Comm X7R
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Base Product Number :
C0402C
Applications :
Bypass, Decoupling
Temperature Coefficient :
X7R
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Style :
KEMET Corporation
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
16V
Lead Spacing :
Features :
Capacitance :
390 pF
Product Status :
Active
KEMET C0402C391J4RAC7867
SMD Comm X7R 390 pF Capacitor ±5% Surface Mount, MLCC 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C 0402 (1005 Metric)