C0402C361M5JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C361M5JACAUTO
Description
CAP CER 360PF 50V U2J 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Capacitance :
360pF
Voltage - Rated :
50V
Material :
Ceramic
Height :
550μm
Applications :
Automotive
Series :
SMD Auto U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
U2J
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Number of Pins :
2
KEMET C0402C361M5JACAUTO
SMD Auto U2J 360pF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)