C0402C361J3JACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C361J3JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 360PF 25V U2J 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
360pF
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
U2J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Series :
SMD Auto U2J
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
KEMET C0402C361J3JACAUTO
SMD Auto U2J 360pF 25V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)