C0402C361G3JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C361G3JACAUTO
Description
CAP CER 360PF 25V U2J 0402
ROHS3 Compliant
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
52 Weeks
Height :
550μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
360pF
Series :
SMD Auto U2J
Temperature Coefficient :
U2J
Applications :
Automotive
KEMET C0402C361G3JACAUTO
SMD Auto U2J 360pF 25V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)