C0402C361F8JAC7867
Mfr.Part #
C0402C361F8JAC7867
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 360PF 10V U2J 0402
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
360pF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm U2J
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness :
558.8μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Material :
Ceramic
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
550μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0402C361F8JAC7867
SMD Comm U2J 360pF 10V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C0402C361F8JAC7867 Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C0402C361F8JAC7867 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm