C0402C360F4HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C360F4HACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402 36PF 16V ULTRA STAB
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Ratings :
AEC-Q200
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
X8R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Capacitance :
36pF
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
Height :
550μm
KEMET C0402C360F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 36pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)