C0402C333M4RAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C333M4RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm X7R
Product Length (mm) :
1
Applications :
Bypass, Decoupling
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Microwave Application :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Product Depth (mm) :
0.5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Capacitance :
0.033 µF
Length :
1 mm
Product Status :
Active
Construction :
Flat
Dissipation Factor (%) :
3.5
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance Value :
0.033uF
Tolerance :
20%
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
0.5
Termination Style :
Pad
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage :
16VDC
Voltage - Rated :
16V
Class :
Class 2
Packaging :
Tape and Reel
Lead Spacing :
Dielectric :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
Mounting :
Surface Mount
Lead Style :
Base Product Number :
C0402C
Height :
0.5 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402C333M4RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Package / Case:0402, Voltage:16VDC, C0402C333M4RAC7867 pinout, C0402C333M4RAC7867 datasheet PDF, C0402C333M4RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402C333M4RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402C333M4RAC7867
SMD Comm X7R 0.033 µF 16V Ceramic Capacitor 20% X7R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402