C0402C301M3JAC7867
Mfr.Part #
C0402C301M3JAC7867
Description
CAP CER 300PF 25V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Height :
550μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
52 Weeks
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness :
558.8μm
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Capacitance :
300pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm U2J
Temperature Coefficient :
U2J
Voltage - Rated :
25V
KEMET C0402C301M3JAC7867
SMD Comm U2J 300pF 25V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)