C0402C241M3JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C241M3JACAUTO
Description
CAP CER 240PF 25V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
240pF
Factory Lead Time :
52 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
U2J
Series :
SMD Auto U2J
Applications :
Automotive
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
KEMET C0402C241M3JACAUTO
SMD Auto U2J 240pF 25V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)