C0402C241G5JAC7867
Mfr.Part #
C0402C241G5JAC7867
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 240PF 50V U2J 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Mount :
Surface Mount
Series :
SMD Comm U2J
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
240pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
KEMET C0402C241G5JAC7867
SMD Comm U2J 240pF 50V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)