C0402C241G2GAC7867
Mfr.Part #
C0402C241G2GAC7867
Description
CER CAP
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Ratings :
Tolerance :
2%
Package / Case :
Dielectric :
C0G
Height - Seated (Max) :
Series :
SMD Comm C0G
Failure Rate :
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Dissipation Factor (%) :
0.1
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Case Style :
Ceramic Chip
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Capacitance Value :
240pF
Base Product Number :
C0402C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Microwave Application :
No
Construction :
Flat
Product Height (mm) :
0.5
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Depth (mm) :
0.5
Capacitance :
240 pF
Voltage :
200VDC
Features :
Low ESL
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402C241G2GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0402, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:200VDC, C0402C241G2GAC7867 pinout, C0402C241G2GAC7867 datasheet PDF, C0402C241G2GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402C241G2GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402C241G2GAC7867
SMD Comm C0G 240 pF 200V Ceramic Capacitor 2% C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402