C0402C241F8HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C241F8HACAUTO
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0402 240PF 10V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
240pF
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, High Temperature
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0402C241F8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 240pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)