C0402C240K4HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C240K4HACAUTO
Description
CAP CER 0402 24PF 16V ULTRA STAB
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
16V
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
24pF
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
Automotive
Height :
550μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
KEMET C0402C240K4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 24pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)