C0402C225K9PAC7867
Mfr.Part #
C0402C225K9PAC7867
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Published :
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
Voltage - Rated :
6.3V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
SMD Comm X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Capacitance :
2.2μF
Temperature Coefficient :
X5R
KEMET C0402C225K9PAC7867
SMD Comm X5R 2.2μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)