C0402C223K5RAL7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C223K5RAL7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor (%) :
2.5
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Microwave Application :
No
Dielectric :
X7R
ECCN (US) :
EAR99
Voltage :
50VDC
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
0.5
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.022 μF
Base Product Number :
C0402C
Mounting :
Surface Mount
Lead Style :
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Features :
Packaging :
Tape and Reel
Termination Style :
Pad
Ratings :
Lead Spacing :
Package / Case :
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Capacitance Value :
0.022uF
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Number of Terminals :
2
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Length (mm) :
1
Voltage - Rated :
50V
Product Depth (mm) :
0.5
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0402C223K5RAL7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:0402, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0402C223K5RAL7867 pinout, C0402C223K5RAL7867 datasheet PDF, C0402C223K5RAL7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0402C223K5RAL7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0402C223K5RAL7867
SMD Comm X7R SnPb 0.022 µF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402