C0402C222M8JAC7867
Mfr.Part #
C0402C222M8JAC7867
Description
CAP CER 2200PF 10V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
U2J
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
10V
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
550μm
Capacitance :
2200pF
Factory Lead Time :
52 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
558.8μm
Series :
SMD Comm U2J
Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
KEMET C0402C222M8JAC7867
SMD Comm U2J 2200pF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)