C0402C222K4RACAUTO
Mfr.Part #
C0402C222K4RACAUTO
Description
CAP CER 2200PF 16V X7R 0402
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
550μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Pins :
2
Published :
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
SMD Auto X7R
KEMET C0402C222K4RACAUTO
SMD Auto X7R 2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)