C0402C221M4JAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C221M4JAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 16V U2J 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Series :
SMD Comm U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Thickness :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
U2J
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
220pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
KEMET C0402C221M4JAC7867
SMD Comm U2J 220pF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)