C0402C220J5GACAUTO
Mfr.Part #
C0402C220J5GACAUTO
Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Thickness :
558.8μm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Automotive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
550μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
22pF
Feature :
Low ESL
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Published :
Depth :
500μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
SMD Auto C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1mm
Tolerance :
±5%
KEMET C0402C220J5GACAUTO
SMD Auto C0G 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)