C0402C201F4HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C201F4HACAUTO
Description
CAP CER 0402 200PF 16V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Pins :
2
Tolerance :
±1%
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
1 (Unlimited)
Height :
550μm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
200pF
KEMET C0402C201F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 200pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)