C0402C200C5GAC7867
Mfr.Part #
C0402C200C5GAC7867
Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Depth :
500μm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Height :
500μm
Length :
1mm
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
20pF
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0402C200C5GAC7867
20pF Ceramic Capacitor 0402
C0402C200C5GAC7867 Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C0402C200C5GAC7867 Features
with the voltage - Rated DC of 50V