C0402C180K8HACAUTO
Mfr.Part #
C0402C180K8HACAUTO
Description
CAP CER 0402 18PF 10V ULTRA STAB
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
550μm
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Capacitance :
18pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0402C180K8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 18pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)