C0402C162J8JAC7867
Mfr.Part #
C0402C162J8JAC7867
Description
CAP CER 1600PF 10V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
10V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
550μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
1600pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Thickness :
558.8μm
Temperature Coefficient :
U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Series :
SMD Comm U2J
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C0402C162J8JAC7867
SMD Comm U2J 1600pF 10V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)