C0402C161M3JAC7867
Mfr.Part #
C0402C161M3JAC7867
Description
CAP CER 160PF 25V U2J 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
558.8μm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±20%
Series :
SMD Comm U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
160pF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
KEMET C0402C161M3JAC7867
SMD Comm U2J 160pF 25V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)