C0402C161G8JAC7867
Mfr.Part #
C0402C161G8JAC7867
Description
CAP CER 160PF 10V U2J 0402
Capacitance :
160pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
U2J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness :
558.8μm
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Factory Lead Time :
52 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±2%
Series :
SMD Comm U2J
KEMET C0402C161G8JAC7867
SMD Comm U2J 160pF 10V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)