C0402C153K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0402C153K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
550μm
Published :
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
SMD Auto X7R
Capacitance :
0.015µF
Width :
0.5mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C0402C153K5RACAUTO
SMD Auto X7R 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)