C0402C152G4JAC7867
Mfr.Part #
C0402C152G4JAC7867
Description
CAP CER 1500PF 16V U2J 0402
Factory Lead Time :
52 Weeks
Series :
SMD Comm U2J
Voltage - Rated :
16V
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1500pF
Temperature Coefficient :
U2J
Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
550μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0402C152G4JAC7867
SMD Comm U2J 1500pF 16V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)