C0402C152G3JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C152G3JACAUTO
Description
CAP CER 1500PF 25V U2J 0402
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive
Series :
SMD Auto U2J
Height :
550μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±2%
Capacitance :
1500pF
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Material :
Ceramic
KEMET C0402C152G3JACAUTO
SMD Auto U2J 1500pF 25V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)