C0402C151J5JAC7867
Mfr.Part #
C0402C151J5JAC7867
Description
CAP CER 150PF 50V U2J 0402
Temperature Coefficient :
U2J
Capacitance :
150pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMD Comm U2J
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0402C151J5JAC7867
SMD Comm U2J 150pF Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)