C0402C122M8JACAUTO
Mfr.Part #
C0402C122M8JACAUTO
Description
CAP CER 1200PF 10V U2J 0402
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Ceramic
Capacitance :
1200pF
Factory Lead Time :
52 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
550μm
Number of Pins :
2
Series :
SMD Auto U2J
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0402C122M8JACAUTO
SMD Auto U2J 1200pF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)