C0402C122F8JAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0402C122F8JAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 10V U2J 0402
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness :
558.8μm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
52 Weeks
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm U2J
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Height :
550μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
U2J
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
KEMET C0402C122F8JAC7867
SMD Comm U2J 1200pF 10V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)