C0402C122F4JAC7867
Mfr.Part #
C0402C122F4JAC7867
Description
CAP CER 1200PF 16V U2J 0402
Factory Lead Time :
52 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
550μm
Capacitance :
1200pF
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Series :
SMD Comm U2J
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
U2J
Thickness :
558.8μm
Number of Pins :
2
KEMET C0402C122F4JAC7867
SMD Comm U2J 1200pF 16V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C0402C122F4JAC7867 Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.
C0402C122F4JAC7867 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm